Jakie zasady panują w naszym przedszkolu?
Warto wiedzieć, że każde przedszkole ma swoje wytyczne. Oczywiście, w wielu przypadkach one będą bardzo do siebie zbliżone, nie mniej może się okazać, że w niektórych te różnice będą całkiem spore. Dlatego też, warto się zorientować, jakie zasady panują w przedszkolu, do którego ma chodzić nasze dziecko, tak abyśmy mieli pewność, że nie przeoczymy niczego ważnego. Tym bardziej, że czasami za niedopilnowanie określonych sytuacji, możemy płacić kary finansowe, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.
Jak to może wyglądać?
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, w jakich godzinach działa nasze przedszkole. To oznacza, że musimy wiedzieć, o której godzinie najwcześniej możemy przyprowadzić nasze dziecko i o której najpóźniej możemy je odebrać. Czasami przedszkola zaczynają pracę bardzo wcześnie i kończą ją bardzo późno, a więc rodzice mogą nie tylko spokojnie pracować określoną ilość godzin, ale także mają czas na dojazd w jedną i drugą stronę. Czasami jednak przedszkola zaczynają funkcjonować dość późno, albo dość wcześnie kończą pracę, a to będzie oznaczało konieczność zorganizowania kogoś, kto będzie to nasze dziecko zaprowadzał do przedszkola, albo będzie je z niego odbierał i zajmie się nim do czasu naszego powrotu z pracy.
Co więcej, są przedszkola, w których rodzic może przebywać z dzieckiem tylko w szatni, aż ono się nie przebierze, ale jednocześnie nie może z nim wejść do sali, czy nawet na korytarz, który do tej sali będzie prowadził. Po prostu, w drzwiach szatni dziecko będzie odbierane przez panią przedszkolankę i zaprowadzane przez nią do sali i w tym samym miejscu będziemy je odbierali po skończonym dniu. Ale są takie przedszkola, w których to rodzic zaprowadza dziecko do sali i je stamtąd odbiera. Takie rzeczy są bardzo ważne, bo zwłaszcza w momencie pozostawiania dziecka w przedszkolu, mogą mieć spory wpływ na moment pożegnania, szczególnie na początku, gdy dziecko dopiero przyzwyczaja się do zmiany sytuacji.
Plan dnia
Każde przedszkole ma również swój plan dnia. To oznacza, że mamy dokładnie rozpisane, kiedy dzieci jedzą śniadanie, kiedy się bawią, kiedy się uczą, kiedy jedzą drugie śniadanie czy obiad. Dzięki temu rodzic może sprawdzać, co w danym momencie robi jego pociecha, a jeśli okaże się, że w jakiś dzień dziecko będzie musiało być wcześniej odebrane, to będzie można to tak dopasować, aby jak najmniej przeszkadzać pozostałym dzieciom z grupy. Na przykład odbierając dziecko przed podaniem obiadu, a nie w jego trakcie.
Warto także sprawdzić, w jaki sposób jest rozwiązana w naszym przedszkolu kwestia żywienia dzieci. Czy przedszkole ma swoją kuchnię, czy korzysta z cateringu czy może dzieci mają przynosić swoje śniadania. Te drobne rzeczy mogą mieć przecież ogromny wpływ na funkcjonowanie przedszkola, ale także na to, jak nasze dziecko odnajdzie się w tym nowym miejscu. Warto poznać zasady jakie panują w naszym przedszkolu i co więcej, stosować się do nich.
To ważne, bo niejednokrotnie za spóźnienie się po dziecko, można zapłacić naprawdę sporą karę.