Odczulanie
Alergię zwykle leczy się przez podawanie doraźnych środków, które mają za zadanie łagodzenie uporczywych objawów. W niektórych przypadkach można jednak zastosować także odczulanie.
Zabieg ten może trwale podnieść odporność na alergeny, które wywołują niepożądaną reakcję immunologiczną organizmu. Z immunoterapii, bo taką nazwę nosi terapia odczulająca, mogą skorzystać z osoby cierpiące na alergię wziewną lub uczulenie na jad owadów.
Podczas jej przeprowadzania, lekarz przez dwa, trzy miesiące, w odstępach od siedmiu do czternastu dni będzie wprowadzał do organizmu coraz większe dawki alergenu. Następnie przechodzi się do leczenia podtrzymującego.
W czasie jego trwania alergik otrzymuje kolejne dawki alergenów w odstępach od czterech do sześciu tygodni. Cały proces odczulania, w zależności od skutków, trwa od trzech do pięciu lat.
Immunoterapia przeznaczona jest dla osób w wieku od pięciu do czterdziestu pięciu lat. Ważne, by została przeprowadzona w odpowiednim momencie.
W przypadku uczulenia na pyłki istotne jest, by pierwsza część terapii zakończyła się przed okresem pylenia. Istnieją jednak także inne alergie, np.
na kurz, w przypadku których moment odczulania nie ma znaczenia.